Z důvodu celozávodní dovolené 🏝️ u našich dodavatelů se může doručovací lhůta 🕑 prodloužit až o 1 týden. Děkujeme za pochopení.

5 interiérových trendů pro podzim a zimu 2023

Je pravda, že pokud jde o podzimní trendy, zase tolik se toho pro nás nemění. Všichni milujeme útulné, zemité tóny, které navozují pocit propojení s přírodou. A neméně přírodní materiály a textury, které jsou jejich dokonalými společníky. Vybrali jsme pro vás pět populárních trendů pro letošní podzim a zimu - nechte se jimi inspirovat a zútulněte svůj domov na maximum!

Barva od stěny ke stropu

První trend se týká výmalby interiéru - sladěním odstínů stropu a stěn (zvláště, pokud jsou v teplých a zemitých odstínech) zvýšíte pocit útulnosti tím, že vytvoříte dojem sníženého stropu. Což může být v chladné polovině roku obzvláště užitečné, protože i na první pohled vzdušné pokoje mohou v ponuré atmosféře sychravých dnů působit poněkud studeně.

Barvy se samozřejmě dají do určité míry použít také ke korekci proporcí daného prostoru. Pokud umístíte na příliš vysoký strop tmavší barvu, než na stěny, pomůžete si opticky ještě víc.

V běžných místnostech postačí zvolit barvu o jeden až dva odstíny světlejší. Obzvláště dobře funguje tento efekt u červenohnědé terakoty, která dokáže vykouzlit prostor nabízející obzvláště měkké, teplé světlo, podobně jako při západu slunce.

Celý dojem útulnosti navíc ještě podpoříte zavěšením záclon vysoko ke stropu a nejen kolem oken - ale také na stěny mimo ně. Tento trik, který zvyšuje pocit tepla v místnosti a dodává prostoru na podzim barvu a texturu, je oblíbený především u bytových designérů - ale nevidíme důvod, proč bychom si jej nemohli dopřát také v běžných domácnostech.

Ilustrace1 (1)

Zdroj: Stephan Julliard / Damien Langlois-Meurinne, @vintique_homeware / Instagram, CARSON DOWNING

Komu se nelení, tomu...

Jemné tóny zelené, od eukalyptu až po matchu, jsou "must have" pro tuto sezónu, především sytější a teplejší odstíny. Používáme je k ozdobení domova (nábytkem, předměty a doplňky), kdy nám pomohou zachovat uvnitř více zeleně také v období, kdy jsou stromy za okny nahé a příroda uložená k zimnímu spánku. Zejména s odstínem šalvějových listů (Sage leaf) letos rozhodně nešlápnete vedle.

Obzvláště trendy je také zelená v kuchyních - kde se často schází rodina, nebo hosté. Velkou výhodou zelených odstínů je fakt, že se stejně dobře hodí jak do rustikálních interiérů, v kombinaci se dřevem, řemeslnými dekory, nebo mosaznými úchyty, tak i do moderních prostor, definovaných mramorem a zlatými prvky.

Nemusíte tak hned natírat všechna kuchyňská dvířka na zeleno, nebo malovat zdi - stačí vyměnit židle, pořídit si kuchyňský spotřebič ve světle zelené barvě, záclony, pár doplňků...

Znáte odstín Damson?

Není divu, pokud vám jeho jméno příliš nenapoví - zvláště, pokud nesledujete barevné trendy Pantone (o těch jsme psali dříve ZDE). Pro ty, kteří se však přece jen neztrácejí úplně, napovíme, že barva pro rok 2023 s nadcházejícím podzimem a zimou nabírá temnější, avšak přívětivější tón.

Damson je zkrátka ovocná, červenofialová barva, která výborně funguje s mnoha dalšími tóny: od teplé palety zlaté a měděné až po chladnější odstíny modré. Proto je tak snadné vnést s její pomocí do neutrálních prostor neotřelý barevný nádech, nebo doplnit místnost plnou barev o nový, neokoukaný odstín.

Je sytý, působí hřejivě a lákavě, a přesto má opulentní půvab, který usnadňuje integraci do různých stylů a již zařízených interiérů. Obzvláště trendy je na stropech, kde skvěle funguje v kombinaci s dalšími doplňky v místnosti ve stejné barvě. Pokud je to na vás však příliš, poohlédněte se alespoň po povlečení do ložnice a zahalte do vlny podzimní útulnosti její hlavní dominantu - postel.

Ilustrace2 (2)

Zdroj:  Olive & Barr / Next / Secret Linen Store

Bydlete pomalu

"Slow living" je o bytí v přítomném okamžiku, o uklidňujících, neutrálních a těžkých materiálech. Chladnější měsíce nás přímo svádí k tomu, abychom se zachumlali do teplé deky, posadili na měkkou pohovku a udělali si pohodlí.

Žádoucí je v tomto způsobu bydlení vše, od organických materiálů (jako je třtina a ratan) , až po rustikální dřevo a ručně tkané textilie. Slow living se zaměřuje na upřednostňování našeho blahobytu a navrhování pokojů, které působí jako útočiště.

Vyměňte umělé povlaky na polštáře, povlečení, nebo ubrusy za látky z přírodních materiálů, například len. Ze své koupelny snadno vytvoříte privátní wellnes díky jutové předložce, dřevěným doplňkům do vany a aromalampě. Není kam spěchat - začít můžete i párem proutěných košíků do obývacího pokoje.

Jewel tones

Letošní sezónu podzim/zima vyplní také spousta dalších, odvážných barev. A ne jen tak ledajakých. V kurzu jsou odstíny vycházející z barev drahokamů (jewels) a hřejivá paleta - tmavě vínová, smaragdově zelená, jantarová, karamelová, nebo safírově modrá. A co víc, dokonale spolu hrají!

Chcete-li vyzdobit ložnici po vzoru jednoho z nejvýraznějších trendů sezóny podzim/zima 2023, vsaďte třeba na luxusní sametové látky, vybarvené do těchto bohatých tónů. Od dekoračních polštářů, přes rám čalouněné postele, až po útulná a robustní křesla.

Ilustrace3 (2)

Zdroj: Nkunku / Dfs

Podzim je časem, kdy se navracíme zpět sami k sobě i ke svým domovům - budeme v nich totiž trávit o poznání více času, než v letních měsících. Je proto přirozené, že se ve většině z nás probouzí touha propojit se zpět se svým domovem a zařídit si jej tak, aby nám v něm pochmurné a krátké dny utíkaly o poznání příjemněji.